Brusinky a jejich využití nejen v kosmetice


S brusinkami se setkal určitě každý z nás ať už ve formě lahodného džemu či sirupu, v pokrmech, různých nápojích nebo víně. Svoje využití najdou i ve farmaceutickém průmyslu. Málokdo však tuší, že brusinky mají svoje zastoupení dokonce i v kosmetice.

Brusnice brusinka je rostlina z čeledi vřesovcovitých a dala jméno samotnému plodu této rostliny - brusinka. Toto významné ovoce se na našem území vyskytuje velmi vzácně, proto je chráněné. Můžete si jej však vypěstovat doma na zahrádce i když péče o něj je poněkud náročnější. Díky svým účinkům se však rozhodně vyplatí.

Brusinky se považují za jeden z nejsilnějších přírodních antioxidantů. Obsahují vitamíny A, C, a E, minerály jako hořčík, vápník, železo i draslík a to jsme teprve na začátku. Díky obsahu prospěšných látek pro lidské tělo se považují za superpotravinu. Brusinky podporují naší imunitu, díky obsaženému vápniku mají příznivý účinek na naše kosti a klouby, mají protizánětlivé účinky, bojují proti bakteriím v celém našem těle a zabraňují jejich usazování na sliznicích.

Čerstvé plody, hlavně ty červené obsahují skoro 90% vody a téměř žádné kalorie. Jsou proto ideálním pomocníkem při hubnutí. Navíc snižují množství cholesterolu v krvi a obsahují velké množství vlákniny, takže podporují i činnost střev. Ideální formou je brusinkový prášek, který stačí přidat do smoothie, kaše či jogurtu. Pozor však na sušené brusinky či džusy, ty naopak obsahují velké množství cukru, o cenné látky díky procesu sušení však nebude nouze.

Nejvíce jsou spojovány s problémy močových cest, především s jejich infekcí. Nejen, že předcházejí vzniku samotné infekce, dokážou si poradit i s bakterii Escherichia coli (E. coli), která je zodpovědná za její vznik, snižují obsah této bakterie v moči a také přilnavost ke stěnám močových cest.

Dokáže si poradit s bakteriemi i v dutině ústní. Pravidelnou konzumací brusinek můžete předejít zánětu dásní, jelikož snižují množství bakterií a zabraňují jejich ukládání. Pomáhají snížit riziko vzniku paradontozy a zamezují tvorbě zubního kazu za předpokladu, že je konzumujete bez cukru, tedy v přírodné formě.

Podobně jako u močového měchýře a dutiny ústní, mají brusinky pozitivné účinky i na stenu žaludku. Snižují v něm množství bakterie Helicopacter pylori, která způsobuje žaludeční vředy.

Díky vysokému obsahu vlákniny jsou brusinky spojovány i se zdravím srdce. Rozšiřují totiž krevní tepny, co má za následek zlepšení průtoku krve a snižují riziko vzniku infarktu.

Jak je to s brusinkami v kosmetice?

Do kosmetických produktů se používá hlavně extrakt z plodů brusinky. Můžeme jej najít v tělových i vlasových produktech, nesmí chybět ani v produktech pro péči o pleť, nejvíce pro péči o zralou pleť.

Brusinky jsou skvělým pomocníkem při zpomalování procesu předčasného stárnutí. Extrakt poskytuje ochranu kůže, zlepšuje hojení, hydratuje, rozjasňuje a podporuje vznik nových kožních buněk.

V nabídce našich kosmetických produktů naleznete i speciální krém, který extrakt z brusinek obsahuje. Je to Oční krém proti vráskám.

Nyní už určitě víte, proč jsou v tomto krému zastoupeny právě brusinky i jak dokáže pomoci i Vám v boji proti známkám stárnutí. Díky všem obsaženým látkám se skvěle hodí právě pro péči o oční okolí. Lehká textura pleť zbytečně nezatěžuje a je vhodný pro všechny typy pleti, včetně citlivé pleti. Vyzkoušejte sílu brusinek na vlastní kůži a podělte se s námi o Vaší zkušenost.

Za veganfox.cz tým Barbora

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení